Bogatim zabavnim i edukativnim programom manifestacija „Creski kaić“ podsjetit će nas kako se u Cresu živjelo uz more i od mora u razdoblju prije pojave plastičnih barki i motornih brodica.

Središnji događaj manifestacije jest regata i smotra tradicionalnih drvenih barki na jedra. Pasare, guci, gajete i batane okupit će se na regati u creskom zaljevu, a dodatni doživljaj stvorit će noćna „igra svjetla i jedra“ tijekom revijalne smotre tradicionalnih barki koja će se održati u luci.

Nizom izložbi i radionica upriličit će se edukativna pomorsko-povijesna šetnica uz cresku luku, koja će prikazivati nekadašnji način gradnje i održavanja tradicionalne barke otoka Cresa – creskog kaića.

Creski pomorci i brodograditelji su se oduvijek u slobodno vrijeme, a posebice nedjeljom i blagdanima, okupljali su se uz igru i pjesmu po konobama i oštarijama. U sklopu manifestacije organizirat će se takmičenja u tradicionalnim igrama u kojima mogu sudjelovati stanovnici i posjetitelji Cresa.

U djelu gastro programa posjetitelji će moći uživati u tradicionalnim jelima creske kuhinje. Pripremat će se lokalni gastronomski specijaliteti, creski rižoto od škampa, ribe, domaći kruh te ostali gastronomski rariteti otočne i sredozemne kuhinje. Sladokusci znatiželjnog nepca zasigurno neće propustiti priliku za kušanje i za nezaboravni gastronomski doživljaj.

Na središnjem creskom trgu održat će se natjecanje u spravljanju brudeta – najzastupljeniji način pripreme ribe u otočkoj kuhinji. Izborom najboljeg brudeta pripremljenog od ribe ulovljene u podvodnom ribolovu i udičarenju, uz bogati glazbeni program zatvorit će se manifestacija Creski kaić.

Program “Creski kaić 2022.”

 

 

SRIJEDA, 25.05.

17.00 Gradska loža: Brodograditeljska radionica (traje do 30.05.)

SUBOTA, 28.05. VALUN „Homo (u) Valun!“

16.00 Plivački maraton „Swim 4 scampi“ (1000 m)
17.00 Predavanje „Obnova broda Sv. Marko“
18.00 Smotra tradicijskih plovila na jedra
18.00 Radionica udruge Ruta: „Vuna i more“
18.00 Creska butega: sajam lokalnih proizvoda
19.00 Priprema i degustacija tradicionalnog rižota od škampi
20.00 Koncert klapa „Burin”

PONEDJELJAK, 30.05.

18.00 Riva i Trg F. Petrića: Puhački orkestar Josip Kašman
19.30 Gradska loža: Izložba Creskog muzeja „Obnova broda Sv. Marko“
20.00 Zajednica Talijana Cres: Otvorenje izložbe „Tradicijski brodovi u pergamano tehnici”
20.30 Pišarjola: Svečano otvorenje manifestacije, Spuštanje obnovljene barke u more
Otvorenje turnira u boćanju
21.00 Trg F. Petrića: Degustacija lokalnih gastronomskih specijaliteta
21.00 Trg F. Petrića: Koncert klapa „Burin”

UTORAK, 31.05.

11.00 Cons: Interpretacijski plovidbeni centar pomorske baštine otoka Lošinja, Loger Nerezinac – muzej na otvorenom (mogućnost razgledavanja od 10.00 do 12.00)
17.00 Gradska loža: Otvorenje turnira u briškuli i trešeti
17.00 Pišarjola: Turnir u boćanju
18.00 Trg F. Petrića: Zajednica Talijana iz Cresa priprema tradicionalna creska jela (degustacija)
20.00 Creska luka i brod Nerezinac koncert: klapa „Teha” i klapa „Čikat”

SRIJEDA, 01.06.

17.00 Pišarjola: Turnir u boćanju
17.00 Brod „Tartana”: mogućnost razgledavanja
17.00 Gradska loža: Turnir u briškuli i trešeti
18.00 Gradska loža: Jedrarska radionica (traje do 04.06.)
20.00 Ljetno kino: Predstava „Casabianca“ Mario Lipovšek – Battifiaca i Irena Grdinić
21.00 Pišarjola: Koncert Antonio Krištofić

MARTINŠĆICA

20.00 Muzej Andrija Linardić izložba: Eksponati tradicionalnog ribarstva

ČETVRTAK, 02.06.

17.00 Pišarjola: Finale turnira u boćanju
17.00 Pišarjola: Finale turnira u briškuli i trešeti
19.30 Pišarjola: Nastup „Male mažoretkinje”
20.00 Lanterna Kovačine: predstavljanje monografije „Svjetioničarski libar mali“ 150 godina svjetionika Kovačine
20.00 Zajednica Talijana Cres: Radionica tehnike pergamano
21.30 Trg F. Petrića: koncert „Trio Asi”

PETAK, 03.06.

16.30 Creska luka: Dolazak i okupljanje tradicijskih plovila
17.00 Šetalište 20. Travnja: Radionica DV Girice
17.00 Trg F. Petrića: Otvorenje Međužupanijskog prvenstva sjevernog Jadrana u podvodnom ribolovu

17.30 Gradska loža: Otvoreno prvenstvo Cresa u „Mori cantadi“

18.00 Trg F. Petrića: Priprema i degustacija pečene ribe iz uzgajališta Orada Adriatic

18.00 Trg F. Petrića: Kreativna radionica Društvo „Naša djeca” Cres i plesni program Društvo „Naša djeca” Mali Lošinj

19.00 Riva creskih kapetana: Plavi svijet – prezentacija Life Delfi projekta i Marine Ranger aplikacije za prikupljanje podataka o morskim sisavcima

19.00 Trg ispred Creskog muzeja: Šahovski turnir „Creski kaić”

19.00 Trg F. Petrića: Natjecanje u potezanju konopa

21.00 Pišarjola: Koncert „Infinity Band”

 

SUBOTA, 04.06.

08.00 Lungomare Sv. Mikule: Međužupanijsko prvenstvo sjevernog Jadrana u podvodnom ribolovu –   sastanak  ribolovaca i odlazak u podvodni ribolov

09.00 Lungomare Sv. Mikule: Početak natjecanja u udičarenju,

11.00 Restoran Nono Frane: Sastanak skipera tradicijskih plovila

12.00 Lungomare Sv. Mikule: Start regate tradicijskih plovila

14.00 Trg F. Petrića: Završetak regate, smotra tradicijskih plovila

16.00 Pišarjola: Završetak natjecanja u podvodnom ribolovu i  udičarenju, vaganje ribe

17.00 Pišarjola: Podjela nagrada natjecanja u podvodnom  ribolovu

17.00 Trg F. Petrića: „Brudetijada“ – natjecanje u kuhanju brudeta  od ribe ulovljene u podvodnom ribolovu

19.30 Trg F. Petrića: Izbor najboljeg brudeta i degustacija

20.00 Pišarjola: Podjela nagrada tradicijske regate i ostalih  turnira

21.00 Pišarjola: Koncert „Lorean Dey“

21.30 Creska luka: Igra jedra i svjetla – noćna plovidba  tradicijskih plovila

 

NEDJELJA 05.06.

20.00 Koncert Jazz na Kaiću  „Filip Flego Quartet“